استان نوا اسکوشیا

استان نوا اسکوشیا در سواحل جنوب شرقی کانادا واقع شده است. نام این ایالت یونانی بوده و به معنای اسکاتلند جدید است، به همین دلیل ۳۰ درصد جمعیت این استان اصالت اسکاتلندی دارند. میزان گردشگران در این منطقه خیلی کمتر از شهرهای دیگر کاناداست به همین دلیل به عنوان یک مکان دنج و خلوت در کانادا معروف است. هالیفاکس جمعیتی حدود 400000 نفر بزرگترین شهر و مرکز سیاسی این استان است. نوا اسکوشیا قبل از شکل‌گیری کشور کانادا مقصد بسیاری از مهاجران در سراسر جهان بود. سالانه تقریبا 3000 مهاجر وارد این استان می شوند و انتظار میرود در آینده بر تعداد مهاجران این استان افزوده شود. نوا اسکوشیا برای راحت تر کردن پروسه مهاجرت برای نیروی کار متخصص و مورد نیاز خود برنامه استانی برگزار کرده است که به پروسه جذب مهاجر سرعت قابل توجهی بخشیده است.

زندگی و فرهنگ مردم  نوا اسکوشیا

از ویژگی های مردم این ایالت برخورد صیمیمی و خوب و مثبت اندیشی آنهاست، همچنین میزان خشونت و جرم در این ایالت بسیار پایین است. مردم نوا اسکوشیا به مهمان نوازی معروف هستند و چیزی به اسم نژاد پرستی وجود ندارد. اقوام های مختلفی در این استان زندگی میکنند همانند اسکاتلندی‌ها، فرانسوی‌ها، سیاه پوستان و گانلیک‌ها و همین امر باعث ایجاد یک فرهنگ کامل نوا اسکوشیایی شده‌اند.

آب و هوای نوا اسکوشیا

آب و هوای نوا اسکوشیا معتدل است و دارای 4 فصل زمستان، بهار، تابستان و پاییز است. این استان توسط آب احاطه شده است اما آب وهوای آن کاملا قاره ای است تا دریایی، شما در این ایالت شاهد زمستان های بسیار سرد هستید و اکثر مواقع هوا مه آلود است. بهترین آب و هوای این ایالت در اواسط تا اواخر فصل تابستان است. آب و هوای نوا اسکوشیا به طور کلی اینگونه است که هوا به ندرت گرم یا بی‌نهایت سرد می‌شود. دمای روزانه در هر شبانه روز و با نزدیکی شما به اقیانوس تغییر می‌کند. نوا اسکوشیا پس از جزیره پرنس ادوارد دومین استان کوچک کانادا در منطقه به شمار می‌رود.

تاریخچه نوا اسکوشیا کانادا

تاریخ استان نوا اسکوشیا به ۱۱۰۰۰ سال قبل برمی گردد. اسم این استان از زبان یونانی و به معنی اسکاتلند جدید می‌باشد. تقریباً ۳۰ درصد ساکنان آن اصالتی اسکاتلندی دارند. قدیمی ترین قوم سیاه پوست در کانادا در این استان زندگی می‌کنند. وایکینگ ها در سال 990 اولین گروه اروپایی بودند که پا به این استان گذاشتند. نوا اسکوشیا قبل از شکل گیری کانادا مقصد مهاجران زیادی از سراسر جهان بود. در زمان تشکیل کنفدراسیون کانادا در سال ۱۸۶۷ این استان وطن اقوام مختلف با فرهنگ های مختلف بود. بخش جالب تاریخ این استان به نقش ساکنان آن در دو تراژدی بزرگ برمیگردد. اولی در سال 1912 و پس از غرق شدن کشتی افسانه‌ای تایتانیک بود که چندین قایق از بندرگاه هالیفکس Halifax برای نجات مسافران به سمت آنها شتافتند. واقعه بعدی مربوط به حملات ۱۱ سپتامبر بود، بسیاری از هواپیماهایی که به دلایل امنیتی نمی توانستند در ایالات متحده فرود بیایند در فرودگاه نوا اسکوشیا به زمین نشسته و ساکنین این شهر از مسافران در خانه‌های خود پذیرایی کردند.

اقتصادی نوا اسکوشیا کانادا 

این استان از اقتصاد متنوعی برخوردار است که ماهیگیری و تولید و معدن از جمله آنهاست، درآمد نفتی و گازی در این استان به طور چشمگیری افزایش یافته است و به اقتصاد این استان کمک بسیاری میکند. سالانه بیش از یک میلیون نفر به عنوان توریست از این استان دیدن میکنند که تقریبا یک چهارم آن از خارج از کانادا وارد این استان میشوند. رشد اقتصادی در این استان باعث شده نرخ بیکاری در آن از نرخ بیکاری در کل کشور کانادا هم کمتر شود. هزینه مسکن در این استان به حد قابل توجهی پایین است.

جمعیت شناسی و ایرانیان مقیم نوا اسکوشیا کانادا

این استان دارای یک میلیون نفر جمعیت است و از مناطق کم جمعیت کاناداست. مساحت این استان به دلیل اینکه کم است از مناطق پرتراکم به حساب می آید. بیشتر جمعیت این استان در شهر هلفیکس ساکن هستند.

بیشتر مهاجران این استان مردم فرانسه، آلمان، هلند و چین هستند. به دلیل شرایط خوب اقتصادی این استان، ایرانی های زیادی به این استان مهاجرت میکنند و بیشتر به تجارت و تحصیل مشغول هستند.

مردم نوا اسکوشیا 

رفتار مردم این استان بسیار گرم و صمیمانه است این مردم به قدری مثبت اندیش هستند که کمترین نظرات منفی را شما در این استان میشنوید. مردم این استان بسیار مردم شادی هستند. این شهر از امنیت بالایی برخوردار است و جرم و جرایم در این استان رایج نیست. یک هشتم مردمی که در این استان زندگی میکنند اصالتا فرانسوی هستند. نوا اسکوشیا کانادا به دلیل وجود فرهنگ های انگلیسی، فرانسوی، اسکاتلندی، ایرلندی و آسیایی که در آن وجود دارد این استان را تبدیل به یکی از مناطق چند فرهنگی کانادا کرده است.

ایرانیان در این شهر عموماً به تجارت و راه‌ اندازی کسب و کار و یا ادامه تحصیل مشغول هستند. قوانین مهاجرتی آسان و هزینه‌های پایین زندگی در مقابل کیفیت، ایرانیان بسیاری را هر سال به مهاجرت به استان نوا اسکوشیا علاقمند می‌کند.

زبان رسمی نوا اسکوشیا 

بیشتر مردمی که در این استان زندگی میکنند، زبان انگلیسی را به عنوان زبان اصلی خود میدانند. حدود ۸۳۶ هزارنفر یعنی ۹۲.۴۶%جمعیت نوا‌اسکوشیا به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند زبان فرانسه دومین زبان این استان است و حدود 3.44% از ساکنان این استان به زبان فرانسوی صحبت میکنند. همچین زبان های دیگری نیز در این استان رایج مانند زبان آلمانی، هلندی، چینی، اسپانیایی و فارسی

 بهداشت در نوا اسکوشیا

تمامی شهروندان از خدمات درمانی رایگان بهره مند هستند و هیچ هزینه ای از شهروندان گرفته نمی شود جز خدمات خاصی همانند عمل های زیبایی و مراقبت های دهان و دندان

تحصیل در نوا اسکوشیا

این استان از سیستم آموزشی مناسبی از مهدکودک تا دانشگاه برخوردار است. تحصیل در مقطع دبیرستان تا سن 20 سالگی برای تمام شهروندان رایگان است. استان نوا اسکوشیا ۱۱ دانشگاه و کالج و ۱۳ کالج فنی برای تحصیلات عالی وجود دارد.

اسامی دانشگاه های نوا اسکوشیا

دانشگاه دالهاوزی

دانشـگاه دالهـاوزی ( معـروف به دانشـگاه DAL) یکی ازبهترین دانشگاه های تحقیـقاتی در نوا اسـکوشیای کانـادا است که دارای سه پردیس دانشگاهی در هالیفاکس و یک پردیس هیل است. امکانات آموزش پزشکی این دانشگاه نیز در سنـت جان، نیوبرانزویک قرار گرفته است. دال هاوزی بیش از 4000 دوره و 180 رشته ی تحصیـلی را در دوازده دانشـکده ی کارشنـاسی، کارشناسی ارشد و دکتـری در اختیار دانشـجویان این دانشـگاه قرار می دهد. این دانشگاه رتبه 297 جهانی و رتبه 20 در کانادا را در بین دانشگاه ها کسب کرده است.

دانشگاه کینگز کالج

این دانشگاه که در سال ۱۷۹۸ تاسیس شده، اولین دانشگاه انگلیسی زبان برای ۵۴ کشور متحد انگلستان بوده است. این دانشگاه که دروس خود را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد، به خاطر آموزش علوم تجربی، تکنولوژی و البته خبرنگاری مشهور است. بسیاری از افرادی که قصد دارند رشته خبرنگاری را در مقطع کارشناسی ارشد ادامه دهند دانشگاه کینگز کالج را انتخاب می‌کنند. این دانشگاه در حال حاضر حدود۱۰۰۰ دانشجو دارد که تنها ۴۹ نفر آن‌ ها دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد هستند. دانشگاه کینگز کالج در کنار دانشگاه دالهاوزی قرار دارد و همین امر باعث همکاری علمی میان این دو موسسه آموزشی شده‌ است.

دانشگاه سنت مری

این دانشگاه عنوان یک موسسه آموزشی و تحقیقاتی دولتی شناخته می‌شود که در آموزش تجارت و شیمی به دانشجویان بین‌المللی مشهور است. این دانشگاه بهترین تیم بسکتبال را دارد و دوره آموزش بسکتبال زنان آن از شهرت خوبی برخوردار است. دانشگاه سنت مری در سال ۱۸۰۲ تاسیس شده و در حال حاضر حدود ۶.۳۰۰ دانشجو دارد. 370 نفر از دانشجویان دانشگاه سنت مری هم‌اکنون در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می‌کنند.

دانشگاه مونت سنت وینسنت

دانشجویان به آن دانشگاه ماونت هم می‌گویند یک دانشگاه دولتی است که در هلیفکس نوا‌اسکوشیا قرار دارد.این دانشگاه در سال ۱۸۷۳ تاسیس شده و در رشته‌های هنر، علوم تجربی، روانشناسی و مطالعات خانواده پیشرو است. این دانشگاه فعالیت‌های زیادی در مطالعات زنان و برابری جنسیتی نیز انجام داده است.در حال حاضر دانشگاه ماونت سنت وینسنت ۴.۴۱۸ دانشجو دارد که اکثر آن‌ ها مشغول تحصیل در مقطع کارشناسی هستند.

جاذبه های دیدنی در نوا اسکوشیا 

مزایای زندگی در نوا اسکوشیا

معایب زندگی در نوا اسکوشیا