استان کبک

کبک یکی از استان‌های کانادا است و مرکز آن شهر کبک و بزرگ‌ ترین شهر آن مونترال است. کبک تنها استان کانادا با جمعیت غالباً فرانسوی زبان و تنها استان این کشور است که تنها زبان رسمی آن در سطح استانی فرانسوی است. کبک از نظر مساحت بزرگ‌ ترین استان کانادا است و از نظر جمعیت دومین استان پر جمعیت کانادا است و دارای جمعیتی بالغ بر 7.600.000 نفر می باشد. کبک استانی پر طراوت و چند فرهنگی است و اغلب با عنوان ” اروپای آمریکای شمالی ” شناخته می شود. پس از جنگ جهانی دوم بیش از 650.000 مهاجر از سرتاسر دنیا به این استان مهاجرت کرده اند.

اقتصاد کبک کانادا

کبک استانی بسیار صنعتی است و جایگاه سی و هشتم از نظر اقتصادی در دنیا را کسب کرده است. همچنین این استان از نظر منابع طبیعی بسیار ثروتمند است. بیش از یک سوم لوله و کاغذ کانادا و درصد زیادی از الوار نرم کانادا را تولید می کند. درصد بیکاری در این استان حدود 7.2% است.

جمعیت

جمعیت کبک در حدود ۷٬۶۶۹٬۱۰۰ نفر است که حدود یک چهارم جمعیت کانادا را در خود جای داده است. تراکم جمعیت کبک بسیار کم و درحد ۴٫۹ نفر در هر کیلومتر مربع است. در شمال آن سکونت بسیار کم است و ۸۰ درصد از جمعیت کبک در سواحل رودخانه سن لوران سکونت دارند.

امروزه جمعیت مهاجر زیادی از سرتاسر دنیا برای زندگی به کبک می آیند، که بیشتر آنها در مونترال و کبک سیتی ساکن می شوند.

زبان رسمی 

زبان اصلی و رسمی کبک زبان فرانسوی است و 83% مردم فرانسوی صحبت می کنند.

جغرافیا

مساحت آن حدود ۱٬۵۴۲٬۰۰۰ کیلومتر مربع یعنی سه برابر مساحت فرانسه و کمی کوچکتر از ایران و همچنین کمی بیش از چهار برابر ژاپن است. از جنوب تا شمال کبک کمی بیش از ۱۷ درجه عرض جغرافیایی و پهنه شرقی-غربی در حدود ۲۲ درجه طول جغرافیایی قرار دارد.

آب و هوا 

در کبک شما شاهد چهار فصل خواهید بود، بهار آن آرام و لطیف، پاییز آن سرد و زیبا، تابستان های گرم و نمناک، زمستان های سرد و برفی، در این فصول گاهی دمای هوا 35 درجه سانتی گراد در تابستان و -35 درجه سانتی گراد در زمستان می رسد، هوای سرد در جنوب (مونترال) چهار ماه و در شمال (رادیسون) شش ماه است. میزان بارش برف در کبک به همان میزان است که در روسیه، هلسینکی یا اسلو است.

شهر های ساحلی کبک از هوال معتدل تر و دمای مناسب و لذت بخش اقیانوس بهره میبرند که باعث میشود زمستان های لطیف و تابستان های خنک تر ایجاد شود و همچنین شهرهای کوهستانی روزهای کوتاه تری دارند.

شهرهای مهم استان کبک

مهمترین شهرهای استان کبک کانادا که شرایط رفاهی و زندگی بهتری را ارائه می دهند شامل شهر های زیر هستند:

مونترال (Montreal)

دومین شهر پرجمعیت کانادا مونترال است که مردم آن بیشتر به زبان فرانسوی صحبت می کنند و بعد از پاریس بزرگترین شهر فرانسوی زبان در جهان است. همچنین این شهر مرکز گردشگری، تجارت است.

شهر کبک (Quebec-City)

این شهر یکی از اولین مکان هایی بود که اروپایی ها در آن ساکن شدند. در این شهر جاذبه های تاریخی زیادی وجود دارد، این شهر یک زمانی بزرگترین شهر کانادا بود. این شهر یکی از شهر های مهم کانادا است. تجارت، مد و گردشگری از صنایعی هستند که در این شهر رونق بسیاری دارند. ساکنین این شهر از زندگی بسیار مناسبی از نظر رفاهی و اجتماعی برخوردار هستند.

شربروک (Sherbrooke)

این شهر به شهری مناسب برای زندگی خانوادگی معروف شده است. اقتصاد این شهر بر روی تولید پارچه، کاغذ، چوب، دفتر خاطرات و لاستیک و پس از آن قطب‌های مالی و فناوری استوار است.

دانشگاه های شهر کبک

دانشگاه مونترال

دانشگاه کبک مونتـرال کانــادا که به اختصار به آن UQAM میگویندیک دانشـگاه دولـتی است که در مونترال، کبـک کانـادا واقع شده است. زبان این دانشـگاه فرانسوی است و در حدود 95 درصد از رشـته ها به زبان فرانسـوی تدریس می شوند. در شهر مونتـرال، چهار دانشگاه وجود دارد و کبک مونترال یکی از این چـهار دانشگاه اسـت. در مجموع حدود 350 رشته دانشگاهی در این دانشگاه تدریس می شود. این دانشگاه رتبه 306 جهانی و رتبه 21 در کانادا را کسب کرده است.

دانشگاه لاوال

دانشگاه لاوال، یکی از قدیمی ترین دانشـگاه ها و اولین دانشگاه فرانسـوی زبان در کانادا است که درسال 1663 تاسیس شد. موسسان دانشـگاه لاوال، خط مشی این دانشگاه را بر تحقیق خلاقیت و نو آوری بنا کرده اند. به همین علت، سیستم های اجرایی این دانشـگاه، مشوق و تامیـن کننده ی امکانات فوق العاده ای برای کارآفـرینان، شرکت های دانش بنیان و اسـتارت آپ ها هستند. سالـانه بیش از 400 میـلیون دلار صـرف هزیـنه های تحقیـقاتی و پژوهشی این دانشـگاه می شود. دانشـگاه لاوال، دارای 18 دانشـکده و 60 ساختمان مختلف است و 500 رشته ی تحصیلی را برای تمامی مقاطع آموزشی ارائه می دهد. پردیس های این دانشگـاه از وسیع ترین و زیباترین کمپ های دانشگاهی به حساب می آیند. این دانشگاه رتبه 201- 300 در جهان و رتبه 13 در کانادا را کسب کرده است.

دانشگاه شربروک

دانشگاه شربروک در سال 1954، به عنوان یک دانشگاه کاتولیک فرانسوی زبان در منطقه ای که عمـدتا انگلیـسی زبـان بود، تاسیـس شد. در ابتـدا و تا سال 1960، محدودیت های مذهبی برای فعالیـت های آموزشی وجود داشت. اما پس از آن، این محدودیت ها کنار زده شد. آموزش های این دانشگاه توسط اساتید برجسته کانادایی و همچنین سایر اساتید از کشـورهای مختلف جهان انجام می گیرد. روش تدریـس در رشته های مختلف جهان انجام می گیرد. روش تدریـس در رشته های مختلف به صورت کاملا نوین بوده و فضایی صمیمی، فعال همراه با تفکر انتقادی را در اختیار شما قرار می دهد. دانشـگاه شربروک در سال های متوالی در بین پر افتخارترین دانشگاه های کانادا قرارگرفته و مورد پذیرش وزارت علوم است. دانشگاه کبک که در مناطق مختلف ده شعبه دارد سه دانشگاه انگلیسی زبان هستند. این دانشگاه رتبه 722 جهانی و رتبه 24 در کانادا را  کسب کرده است.

دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل، یکی از مشهورترین دانشـگاه های کانادا و جهان است که در سال 1821 تاسیس شد. این دانشگاه، یکی از سه دانشگاه انگلیسی زبان ایالـت کبـک است که دارای 11 دانشـکده، 11 مدرسـه، 80 گـروه آموزشـی بیـش از 300 ساختمان آموزشی است. دانشـگاه مک گیل یکی از مشهورترین موسسات آموزش عالی کانـادا و یکی از بهترین دانشـگاه های جهان است. به دلیل ورود دانشـجویان بین المللـی از کشـورهای مختلـف، این دانشـگاه متنـوع ترین دانشـگاه بین المللی در کشـور کانادا است. این دانشگـاه به دلیل هدفمنـدی برنامه های آموزشی و پژوهشـی خود در سراسـر جهان شناخته شده است. به عنوان مثال تحقیقات ارنسـت رادرفورد برنده ی جـایزه نوبل در مورد ماهیـت مواد رادیواکتیو در مک گیل انجام شد. این دانشگاه رتبه 69 جهانی و رتبه 4 در کانادا را کسب کرده است.

دانشگاه کونکوردیا

دانشگاه کنکوردیا، یک دانشـگاه جامع تحقیقاتی واقع در مونتـرال کانـادا است. این دانشگاه در سال 1974، با ادغام دو پردیس لویولا و پردیس سرجورج ویلیام (1896) تاسیس شد. کنکوردیا، یکی از سه دانشگاه واقع در کبک است که زبان رایج آن انگلیسی است. این دانشگاه در سال 2018-2019 حدودا 46829 دانشجو پذیرفت که این میزان، به بیشـترین میزان ثبـت نام در دانشـگاه های کـانـادا شناخته شد. قسمت خدمات کاری و برنامه ریزی دانشگـاه کنکوردیا، همواره در پی کمک به دانشـجویان برای یافتن شغلـی مناسب است. همچنین، در این دانشـگاه چنین امکانی وجود دارد که دانشجویان بعد از تحصیل بتوانند برای دریافت اقامت دائم اقدام کنند. این دانشگاه رتبه 461 جهانی و رتبه 7 در کانادا را کسب کرده است.

جمعیت‌شناسی و ایرانیان مقیم کبک

دومین استان پر جمعیت کانادا کبک است و جمعیت آن بیش از 8.5 میلیون نفر است. نرخ رشد در این استان ثابت و قوی است. این استان مکانی مناسب برای کار است به دلیل داشتن فرصت های شغلی فراوان و یکی از استان های محبوب برای مهاجرین است. بیشتر مردم ایرانی که در استان کبک زندگی میکنند در شهر مونترال ساکن شده اند که جمعیت آن تغریبا 23.411 نفر هستند.

زندگی در کبک 

قدم زدن در خیابان های کبک انقدر دلچسب است که احساس میکنید در زمان سفر کرده اید و از تمام آثار تاریخی به بهترین شکل نگه داری شده است. کبک شامل مناظر زیبا و سرسبز، تاریخی غنی، حتی بهترین سرآشپزان جهان در کبک زندگی می کنند. کبک سالانه پذیرای 45000 مهاجر است. با توجه به کاهش نرخ زاد و ولد در کبک و رشد اقتصادی این انتظار میرود که در آینده کبک مهاجران بیشتری را پذیرا باشد.

روابط اجتماعی کبک کانادا

مردم استان کبک بسیار مهمان نواز، خون گرم و مهربان و اجتماعی هستند. مردم بسیار عاشق خوش گذرونی و وقت گذراندن با دوستان و آشنایان یا صرف یک وعده غذایی یا قهوه با یکدیگر هستند. این استان دارای ویژگی های مثبت زیادی است از جمله برق ارزان یا مناظر زیبای آن ولی تفاوت زیاد در آب و هوا و یا زبان رسمی آن ممکن است از جذابیت آن برای برخی افراد بکاهد. و همه این ها به شما بستگی دارد که بتوانید کبک را به عنوان خانه برای زندگی انتخاب کنید.

مزایا زندگی در کبک

معایب زندگی در کبک