استان آلبرتا

استان آلبرتا، یکی از استان‌های غربی کاناداست که نامش از ملکه ویکتوریا انگلستان گرفته شده است. این استان ترکیبی از یخچال‌های طبیعی و دشت‌های وسیع است. به دلیل داشتن طبیعت زیبا، فرصت‌های شغلی زیاد، امنیت بالا، هزینه‌های مناسب و کیفیت بالای زندگی، آلبرتا مکانی مناسب برای زندگی است.
این استان دارای جمعیتی بالای ۴ میلیون نفر است که بخش بزرگی از آن‌ها در دو شهر ادمونتون و کلگری زندگی می‌کنند. مساحت آلبرتا ۶۶۱٫۸۴۸ کیلومتر مربع و مرکز آن ادمونتون است. زبان رسمی این استان انگلیسی است.
ادمونتون، پایتخت آلبرتا، در محدودهٔ تراز شمالی کانادا واقع شده است. دو شهر ادمونتون و کلگری هر کدام بالغ بر یک میلیون نفر جمعیت دارند. در این استان تنوع زیادی از مذاهب مختلف وجود دارد که کاتولیک، مهم‌ترین آن است. همچنین، آلبرتا سرآمد تولید نفت و گاز در جهان است.

 

آب و هوای آلبرتا کانادا

آلبرتا، دارای آب و هوای قاره‌ای می‌باشد که از نور آفتاب بیشتری نسبت به سایر استان‌های کانادا بهره‌مند است. در زمستان‌های این منطقه، هوا سرد و خشک بوده و در تابستان‌های آن، هوا گرم و مرطوب است که گاهی با طوفان و تگرگ همراه می‌باشد.

فرهنگ مردم آلبرتا

فرهنگ مردم آلبرتا به دلیل وجود جوامع متنوع مهاجرانی که در این استان زندگی می کنند، منحصر به فرد و پویا است. در فصل تابستان، جشنواره های فراوانی در سراسر استان آلبرتای کانادا، به ویژه در شهر ادمونتون، برگزار می شود.

اقتصاد استان آلبرتا کانادا

آلبرتا یکی از قوی‌ترین اقتصادهای جهان است که از پشتوانه صنایع نفت، کشاورزی و تکنولوژی برای رشد استفاده می‌کند. به عنوان یکی از آزادترین اقتصادهای کانادا و دومین اقتصاد آزاد میان ایالات متحده و استان‌های کانادا، آلبرتا شناخته شده است.

اشتغال در استان آلبرتا کانادا

در استان آلبرتا کانادا، صنعت انرژی فرصت های شغلی بیشماری را به وجود آورده است. این استان به دلیل تنوع اقتصادی بسیار بالا، فرصت های مناسبی برای کاریابی فراهم کرده است. علاوه بر صنعت نفت و گاز، صنایع مرتع و جنگلداری نیز در این استان مهم هستند. آلبرتا همچنین مکان مناسبی برای دامداری و کشاورزی محسوب می شود. نرخ بیکاری در این استان کم بوده و اشتغال‌زایی بالایی دارد. شهرهای ادمونتون و کلگری نیز به عنوان یکی از بهترین شهرهای جهان برای کار شناخته شده اند. در کل، استان آلبرتا یکی از بهترین مقاصد برای مهاجرت و کاریابی در کانادا است.

جاذبه های گردشگری آلبرتا کانادا

جاذبه‌های گردشگری آلبرتا کانادا عبارتند از:

  1. پارک ملی بنف Banff National Park
  2. دریاچه لوئیس Lake Louise
  3.  مرکز خرید وست ادمونتون West Edmonton Mall
  4. برج کلگری Calgary Tower
  5. پارک ملی وود بافالو Wood Buffalo National Park

ایرانیان مقیم آلبرتا 

به تقریب، 9000 نفر از مهاجران ایرانی در حال حاضر در آلبرتا ساکن هستند و بیشتر آنها در شهرهای ادمونتون و کلگری زندگی می کنند. در سال 2016، حدود 2600 نفر از ایرانیان در ادمونتون و 5600 نفر در کلگری ساکن بودند.

بازار کار آلبرتا

فرصت‌های شغلی در آلبرتا بسیار بالا و گسترده هستند. افزایش سن جمعیت در این استان به معنی افزایش تقاضا، برای نیروی کار در سال‌های آینده است. با توجه به اینکه با مسن شدن جمعیت، اقتصاد آلبرتا ممکن است با خطر روبرو شود، بنابراین تقاضا برای نیروی کار ماهر و با تخصص، یا به عبارتی اسکیل ورکر بالا، به طور چشمگیری افزایش یافته است.

تحصیل در آلبرتا

استان آلبرتا از سیستم آموزشی پیشرفته در کانادا و جهان بهره‌مند است. در این کشور، همه افراد دارای اقامت دائم و شهروندان زیر 20 سال حق تحصیل به صورت رایگان تا پایان دوره متوسطه را دارند.
همچنین، دانشگاه‌های برجسته در استان آلبرتا وجود دارند که پس از فراغت از تحصیل، فرصت‌های بیشماری را برای دانشجویان فراهم می‌آورند. به همین دلیل، تحصیل در استان آلبرتا یک نقطه عطف برای هر شخصی است که در این استان تحصیل می‌کند.

دانشگاه آلبرتا کانادا

دانشگاه آلبرتا در سال 1908 به عنوان یک دانشگاه دولتی تاسیس شد. اولین فارغ التحصیلان این دانشگاه در سال 1912 مدارک خود را دریافت کردند و در همان سال فرصت توسعه دانشکده‌های خود را داشت. دانشگاه آلبرتا در میان پنج دانشگاه برتر کانادا و صد دانشگاه برتر جهان قرار گرفته و با تکیه بر تحقیقات کاربردی، مدل‌گذاری شده است. این دانشگاه دارای محیطی پویا و پژوهشی است به گونه‌ای که همواره به عنوان یکی از پیشگامان در تحقیقات شناخته شده است. در حال حاضر، این دانشگاه در رده ۶۹ جهانی و رده ۴ در کانادا قرار دارد. 

دانشگاه کلگری کانادا

دانشگاه کلگری در شهر کلگری واقع در استان آلبرتا، یکی از مراکز اصلی اقتصادی کانادا محسوب می‌شود. این دانشگاه دولتی، به عنوان یکی از پیشتازان حوزه تحقیقات در کانادا شناخته می‌شود و برای دانشجویان محیطی علمی و پویا را فراهم می‌کند.
این دانشگاه دارای بیش از ۱۴ دانشکده و حدود ۸۵ موسسه پژوهشی-علمی است و هر سال دانشجویان زیادی از سراسر جهان در رشته‌های مختلف به آنجا می‌آیند. بیش از ۲۰ درصد از دانشجویان این دانشگاه کانادایی هستند. این دانشگاه در رتبه ۸ بین دانشگاه‌های کانادا و در رتبه ۱۸۰ جهانی قرار دارد.
 

دانشگاه مونت رویال

دانشگاه مونت رویال در سال ۱۹۱۰ در شهر کلگری تاسیس شد. این دانشگاه در ابتدا به عنوان کالج شروع به کار کرد و در سال ۱۹۳۱ به یک نهاد دانشگاهی تبدیل شد. در حال حاضر، حدود ۱۵ هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می‌کنند و آن به یکی از دانشگاه‌های مهم منطقه تبدیل شده است.
 

مزایای و معایب زندگی در آلبرتا کانادا

زندگی در آلبرتا، با مزایا و معایب خود همراه است. از جمله مزایای آن می‌توان به دستمزد بالا، هزینه‌های زندگی مناسب، نرخ مالیات منطقی، نظام سلامتی گسترده و تمیز بودن استان‌های  آن اشاره کرد. با این حال، معایبی همچون مالیات ناعادلانه بر درآمد و هزینه بالای برق خانگی نیز وجود دارد.

اگر قصد مهاجرت تحصیلی و ادامه درستان در کشور کانادا را دارید، می‌توانید برای هر یک از ترم‌های بهار، تابستانی، زمستانی یا پاییزی اقدام کنید. کشور کانادا فرصت‌های تحصیلی و زندگی بسیار مناسبی برای دانشجویان بین‌الملل فراهم کرده است. رشته‌ها و دانشگاه‌های مختلف ممکن است شرایط ویژه‌ای برای پذیرش دانشجویان داشته باشند. علاقمندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فیدان در تماس باشند.