استان ساسکاچوان

نام استان ساسکاچوان از رودخانه‌ای به همین نام گرفته شده است. پایتخت این استان شهر رجینا است که حدود 240،000 نفر از کل جمعیت 1.1 میلیون نفری این استان را شامل می‌شود. بزرگترین شهر در این استان حدود 300،000 نفر جمعیت دارد.
ساسکاچوان از شمال با سرزمین‌های شمال غربی کانادا، از شرق با منیتوبا، از غرب با آلبرتا و از جنوب با داکوتای شمالی و ایالات متحده مونتانا هم‌مرز است. ساسکاچوان یک استان چند فرهنگی است که فرهنگ آن به ترکیبی از فرهنگ‌های مختلف از جمله بومیان کانادا، اروپایی‌ها و آسیایی‌ها بازمی‌گردد.
ده درصد از مساحت کل این استان را آب شیرین دریاچه‌ها و رودخانه‌ها تشکیل می‌دهد. این منطقه به عنوان آفتابی ترین نقطه کانادا شناخته شده است. بیش از 80 درصد از مردم آن به انگلیسی صحبت می‌کنند. کشاورزی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی در این استان است.

نامساسکاچوان (Saskatchewan)
مرکزرجاینا (Regina)
جمعیت1.1 میلیون نفر
مساحت651.036 کیلومتر مربع 
زبان رسمی انگلیسی 
مهم ترین شهرهاساسکاتون، رجاینا، پرینس آلبرت 
آب‌وهواآب و هوای قاره‌ای

جغرافیا

ساسکاچوان یکی از ایالت‌های کاناداست که از شمال با سرزمین‌های شمال غربی کانادا، از شرق با مانیتوبا، از غرب با آلبرتا و از جنوب با داکوتای شمالی و ایالات متحده مونتانا مرز مشترک دارد. این استان پرآفتاب‌ترین استان در کانادا با میانگین ۲۰۰۰ – ۲۵۰۰ ساعت تابش آفتاب در سال است. جمعیت این استان تقریباً یک میلیون نفر است و جمعیت مرکز استان، رجینا، ۲۰۰٬۰۰۰ نفر و بزرگترین شهر این استان، ساسکاتون، دارای ۲۶۵٬۰۰۰ نفر جمعیت است. در گذشته، خاک حاصلخیز این استان، یکی از عوامل جذب افراد به این منطقه بود، اما اکنون اقتصاد رو به رشد و مدرن این استان، عامل جذب مهاجران به ساسکاچوان است.

آب و هوای ساسکاچوان

سالیانه ۳۵۴ میلی‌متر بارندگی دارد که باعث شده آن را به یکی از پر باران‌ترین ایالت‌های کانادا تبدیل کند. در این استان شما شاهد چهار فصل خواهید بود.

اقتصاد ساسکاچوان

بر اساس منابع طبیعی و معادن غنی، به یکی از ایالت‌های اقتصادی در کانادا تبدیل شده است. کشاورزی در این ایالت، یکی از مهم‌ترین پایه‌های اقتصادی محسوب می‌شود. همچنین، صادرات غلات از فعالیت‌های اقتصادی مهم در این ایالت است. 
از دیگر صنایع مهم در ساسکاچوان می‌توان به صنعت نفت و گاز، تولید مواد شیمیایی، تولید ماشین آلات کشاورزی و صنعت چوب اشاره کرد. همچنین، بخش خدماتی و گردشگری نیز در ساسکاچوان به دلیل طبیعت زیبای آن، تاریخچه و فرهنگ بومی، جاذبه‌های تفریحی و توریستی و ورزش‌های زمستانی پرطرفدار، رشد خوبی را داشته است.
به عنوان یک استان پیشرفته و صنعتی، ساسکاچوان دارای سیستم آموزشی بسیار خوبی است که شامل دانشگاه‌های معتبری مانند دانشگاه رجینا و دانشگاه ساسکاتون می‌شود. همچنین، در این استان امکانات سلامتی، فرهنگی و ورزشی نیز بسیار خوبی وجود دارد.
در نتیجه، ساسکاچوان به عنوان یکی از مناطق زیبا و پویای کانادا، برای زندگی، کار و تفریح، به دلیل تنوع اقتصادی و فرهنگی، انتخاب خوبی است.

دین مردم ساسکاچوان

با وجود وجود ادیان مختلف در این ایالت، اکثراً مسیحی است. همچنین، تعدادی از شهروندان هیچ دینی را پیروی نمی‌کنند.

شهر های اصلی

رجاینا

به عنوان مرکز استان ساسکاچوان و دومین شهر بزرگ این استان، با جمعیت حدود دویست هزار نفر، یکی از شهرهای اصلی این ایالت است. این شهر در سال ۱۸۸۲ به نام ملکه ویکتوریا در انگلستان نامگذاری شد. پس از شناخته شدن ساسکاچوان به عنوان استان، رجاینا به عنوان مرکز این استان انتخاب شد.
رجاینا، به دلیل شرایط مناسب مسکن و هزینه‌های پایین زندگی، مکانی مناسب برای زندگی است و سالیانه مهاجران زیادی به این شهر برای زندگی خود مهاجرت می‌کنند. این باعث شده است که فرهنگ‌های مختلفی در این شهر شکل بگیرد.

شهر ساسکاتون

این شهر در استان ساسکاچوان کانادا قرار دارد و با جمعیتی حدود 265.000 نفر بزرگترین شهر این استان است. اقتصاد ساسکاتون در گذشته بیشتر بر پایه کشاورزی و معدن بود، اما اکنون به سمت فناوری و خدمات مالی تغییر شکل داده است. شهر ساسکاتون به عنوان "پاریس مرغزارها" معروف است به دلیل زیبایی و شکوه طبیعت اطراف شهر و وجود رودخانه ساسکاچوان در این منطقه.
دانشگاه ساسکاچوان که یک دانشگاه تحقیقاتی بزرگ است، در این شهر واقع شده است. همچنین، به دلیل وجود مهاجران در این شهر و وجود فرهنگ های مختلف، جشنواره های گوناگون مردمی در فصول مختلف مخصوصا در تابستان در شهر ساسکاتون برگزار میشود.
 

زندگی و فرهنگ ساسکاچوان

ساسکاچوان به دلیل پذیرش مهاجران زیاد از سرتاسر دنیا، یک استان چند فرهنگی است. این استان همچنین از آزادی و امنیت زیادی برخوردار است و به راحتی میتوان در صلح و عدالت در کنار هم مردم زندگی کنند. بیشتر موزه‌های کشور کانادا در این استان قرار گرفته است

تحصیل در استان ساسکاچوان

ساسکاچوان یکی از بهترین استان‌های کانادا برای ادامه تحصیل است. این استان دارای سه دانشگاه خوب به نام‌های دانشگاه ساسکاچوان، دانشگاه رجینا و دانشگاه First Nation است. همچنین این استان از چندین کالج مختلف از جمله کالج بتانی، کالج تریل کارلتون، کالج استون، کالج سنت پیتر، کالج لیک لند و کالج کامبرلند تشکیل شده است.

دانشگاه ساسکاچوان 

دانشگاه ساسکاچوان که در سال ۱۹۰۷ توسط دولت محلی این ایالت تاسیس شد، هم‌اکنون یکی از دانشگاه‌های معتبر و جامع کانادا خصوصا در رشته‌های پزشکی، کشاورزی، مهندسی، منابع طبیعی و بیوتکنولوژی است که در بین دانشگاه‌های پیشرو کانادا و جهان قرار گرفته است. این دانشگاه، یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی جامع کانادا است که در این راستا مرکز تحقیقاتی نوری معروف به Canadian Light Source که از بزرگترین آزمایشگاه‌های جهان به حساب می‌آید، را در خود جای داده است. دانشگاه ساسکاچوان، رتبه ۴۶۵ جهانی و رتبه ۱۶ در کانادا را در بین دانشگاه‌ها کسب کرده است.

دانشگاه رجینا

در منطقه رجینا، ایالت ساسکاچوان کانادا، دانشگاه رجینا به مدت حدود صد سال به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی فعالیت می‌کند. این دانشگاه به دلیل تمرکز بر یادگیری تجربی، شناخته شده و علاوه بر ارائه کلاس‌های درسی، به ارائه محیط‌های کارآموزی و پرورش مهارت تجربی و عملی نیز توجه دارد. فارغ‌التحصیلان این دانشگاه به سادگی موقعیت‌های شغلی مناسبی را پیدا کرده و به موفقیت دست پیدا می‌کنند. دانشگاه رجینا رتبه ۱۰۲۰ جهانی و رتبه ۲۸ در کانادا را در بین دانشگاه‌ها به‌دست آورده است.

جمعیت شناسی ایرانیان مقیم ساسکاچوان

استان ساسکاچوان با جمعیتی بیش از 1.1 میلیون نفر، بزرگترین صادر کننده محصولات کشاورزی به سراسر جهان است. با وجود اینکه 35% از جمعیت در مناطق روستایی زندگی می‌کنند، بیشتر مردم در نیمه جنوبی این استان سکونت دارند. دو شهر ساسکاتون و رجاینا، به عنوان مراکز اصلی این استان، میزبان بیشتر جمعیت هستند. تعداد ایرانیان مقیم در این استان ۱,۳۴۵ نفر است.

رفتار مردم  ساسکاچوان با مهاجرین

رفتار مردم کانادا در کل با مهاجرین مودبانه و خوب است. در ساسکاچوان مهاجرین برای به دست آوردن شغل مناسب با ساکنین این استان رقابت می‌کنند و تبعیض جنسیتی و نژادی برای استخدام وجود ندارد.

مزایای زندگی در ساسکاچوان

زندگی در ساسکاچوان با هزینه کمتری نسبت به استان‌های دیگر همراه است و ساکنین این استان می‌توانند پول خود را پس‌انداز کنند. استاندارد زندگی در ساسکاچوان بالا است و این استان با خیابان‌ها و مناظر زیبا، شرایط اقتصادی مطلوب و رشد اقتصادی بالا، جاذبه‌های تاریخی و گردشگری برجسته، به یک انتخاب خوب برای زندگی در کانادا تبدیل شده است.