ویزای دانشجویی کانادا

به دلیل شرایط مناسب و دانشگاه ها با امکانات بالا در کانادا، تحصیل در کانادا متقاضیان زیادی در کل جهان به خصوص ایرانیان دارد.  به همین دلیل یکی از بزرگترین کشورهای مقصد برای دانشجویان بین المللی است. ویزای دانشجویی کانادا برای افراد بالای 18 سال صادر می شود که قصد تحصیل در دانشگاه ها یا کالج های کانادا را دارند.

 

مزایای تحصیل در دانشگاه های کانادا:

تحصیل در دانشگاه‌هایی با امکانات آموزشی پیشرفته
 دریافت مدرک دانشگاهی با اعتبار جهانی
 توسعه مهارت‌های فردی و اجتماعی در فضایی چند فرهنگی و چند ملیتی
 مقرون به صرفه بودن هزینه‌های تحصیل و زندگی نسبت به کشورهای دیگر
 امکان کار همزمان با تحصیل و پس از تحصیل
 امکان دریافت اقامت دائم کانادا پس از تحصیل

همراهی همسر و فرزندان زیر 18 سال

شرایط اخذ ویزای دانشجویی کانادا:

-   پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار

-   از یکی از دانشگاه ها یا کالج های کانادا پذیرش گرفته باشید.

-   تمکن مالی کافی داشته باشید. هزینه زندگی و تحصیل در کانادا را برای یک سال داشته باشید.

-  در کشورخود تای کافی داشته باشید.

-  ثابت کنید که بعد از پایان تحصیل به کشور خود برمی گردید و کارهایی دارید که باید به آن ها رسیدگی کنید.

-  آفیسر اداره مهاجرت را قانع کنید که تحصیل در مقطع و رشته مورد نظر در کانادا مزایا و تاثیرات مثبت بسیاری در آینده شما دارد به طوری که در کشور خود نمی‌توانید به آن اهداف برسید.

-  از لحاظ جسمی سالم باشید.

-  سوپیشینه نداشته باشید.

تای:

منظور از تای (Tie) در مهاجرت، وابستگی است. تای یا همان گره به وابستگی های شما به کشور خودتان می‌گویند.تای سندی است که ثابت می کند که شما پس از اتمام ویزای موقت خود به کشور خود بر می گردید. اگر قصد دارید اقامت موقت کانادا را دریافت کنید، ابتدا باید ثابت کنید رابطه و وابستگی زیادی به کشور خود دارید و چیزهای مهمی دارین که باید برای رسیدگی به آن ها برگردید و وابستگی زیادی به خانواده خود دارید.

شرایط سنی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا چگونه است؟

سن یکی از فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در اخذ ویزا تحصیلی کانادا است. بین سن و مقطع تحصیلی پذیرش شده باید رابطه منطقی وجود داشته باشد. هر چقدر تناسب بین سن و مقطع تحصیلی پذیرش شده بیشتر باشد، شانس اخذ ویزا هم افزایش می‌یابد اما هر چقدر سن به نسبت مقطع تحصیلی بالاتر باشد، شانس اخذ ویزا کاهش می‌یابد.

برای مثال، فردی ۲۵ ساله که برای مقطع کارشناسی ارشد پذیرش گرفته و برای ویزا اقدام می‌کند نسبت به فردی ۴۵ ساله که او هم برای مقطع فوق لیسانس پذیرفته شده، شانس ویزایش بیشتر است.

 

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی

-  اسکن پاسپورت معتبر و مدارک هویتی

-  ترجمه مدارک تحصیلی و ریز نمرات

-  پرداخت هزینه ادمیشن فی دانشگاه

-  تهیه انگیزه نامه

-  تهیه توصیه نامه

-  تهیه رزومه

-  ارائه مدارک زبان

-  تکمیل فرم های پذیرش از دانشگاه های کانادا

-  مدرک زبان

مراحل دریافت پذیرش از دانشگاه های کانادا

مرحل اول: آماده کردن مدارک

این مدارک شامل پاسپورت، فرم های ویزای تحصیلی و مدارک هویتی

مرحله دوم: در سایت CIC   اکانت بسازید و به سوالات اپلیکیشن پاسخ دهید.

مرحله سوم: فرم ها و مدارک مورد نیاز را در اپلیکیشن آپلود کنید.

مرحله چهارم: هزینه اپلیکیشن را پرداخت و آن را سابمیت کنید.

مرحله پنجم: انگشت نگاری انجام دهید.

مدت زمان دوره کارشناسی در دانشگاه های کانادا:

طول دوره کارشناسی در کانادا 3 تا 4 سال است. هر سال تحصیلی در دو یا سه ترم برگزار می شود. ترم های دانشگاه های کانادا شامل: ترم پاییز ( از سپتامبر تا دسامبر)، ترم زمستان ( از ژانویه تا آخرآوریل)، ترم بهار ( از می تا آخرجولای)

تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا

برای تحصیل در دانشگاه های کانادا شما باید مدرک زبان داشته بشید (تافل یا آیلتس)  و برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی باید معدل دیپلم و معدل  پیش دانشگاهی شما بالاتر از 14 باشد. افرادی که دوره پیش دانشگاهی را سپری نکرده اند باید تعداد واحدهایی که دانشگاه مدنظر دارد،  پیش از شروع دوره تحصیل دانشگاه بگذرانند. برای اینکه از دانشگاه های برتر کانادا پذیرش بگیرید باید معدل بالای 15 داشت.

درخواست مشاوره

از مشاوره تا اقامت کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

چگونه شانسم را برای گرفتن ویزای دانشجویی کانادا افزایش دهم؟

1. نشان دهید که پس از فارغ‌التحصیلی کشور کانادا را ترک خواهید کرد.

برای این منظور باید در استادی پلن خود علاوه بر بیان اهداف تحصیلی، به ۳ مورد اصلی هم اشاره کنید:

2. نشان دهید که پول کافی برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا را دارید.

در مورد بخش مالی پرونده ویزایتان باید به درستی ۳ مورد زیر را لحاظ کنید:

3. بین مقطع تحصیلی و سن تناسب منطقی وجود داشته باشد.

بهتر است متناسب با سنی که دارید برای مقاطع تحصیلی کانادا اقدام کنید. معمولا اگر با شرایط زیر برای ویزای دانشجویی کانادا اقدام کنید، شانس اخذ ویزایتان کاهش می‌یابد:

بیشتر از ۲۵ سال داشته باشید و برای مقطع کالج یا لیسانس اقدام کنید.

بیشتر از ۳۵ سال داشته باشید و برای مقطع فوق لیسانس اقدام کنید.

4. رشته تحصیلی پذیرش شده با رشته تحصیلی قبلی مرتبط باشد.

اگر شرایط دریافت پذیرش تحصیلی برای رشته مرتبط با مقطع تحصیلی قبلی‌تان را دارید، درنگ نکنید و حتما در رشته مرتبط پذیرش بگیرید که شانس دریافت ویزا را افزایش می‌دهد. اداره مهاجرت کانادا در این مورد سخت گیر است و معمولا پرونده‌هایی را که در آن بین رشته تحصیلی پذیرش شده و رشته تحصیلی قبلی ارتباط خاص و هدفمندی وجود نداشته باشد، ریجکت می‌کند.

اما در صورتی که امکان گرفتن پذیرش در رشته مرتبط را ندارید و مجبورید برای رشته‌های میان رشته‌ای مانند مدیریت، لیدرشیپ و یا بیزینس اقدام کنید، لازم است ارتباط بین رشته‌ها و هدف از مطالعه آن را به صورت شفاف و قانع کننده‌ای توضیح دهید.

5. پذیرش تحصیلی بدون کاندیشنال زبان بگیرید.

 تجربه نشان داده است که اداره مهاجرت کانادا نسبت به پذیرش‌هایی که مشروط به گذراندن دوره زبان هستند، حساسیت و سخت گیری بیشتری دارد. بنابراین برای افزایش شانس ویزای تحصیلی کانادا، پذیرش مستقیم و غیر مشروط زبان بگیرید.

6. شهریه یک سال تحصیل در کانادا را از قبل پرداخت کنید.

برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا هیچ قانون نوشته شده ‌ای مبنی بر پرداخت شهریه یک سال تحصیلی وجود ندارد و الزامی هم نیست. اما در بعضی موارد، آفیسر اداره مهاجرت از متقاضیان درخواست پرداخت یک سال شهریه تحصیلی دانشگاه را می‌کند. این امر در تصمیم گیری آفیسر اداره مهاجرت تاثیر مثبت دارد و هدف متقاضی را برای تحصیل در کانادا جدی‌تر نشان می‌دهد.

تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

طبق قانون اداره مهاجرت کانادا شما باید حداقل توانایی ساپورت یک سال هزینه تحصیل و یک سال هزینه زندگی در کانادا را داشته باشید که به طور میانگین بین ۲۵ تا ۴۵ هزار دلار است. طبیعتا اگر متاهل هستید باید هزینه‌های همراهان را نیز برای یک سال محاسبه کنید.

 

 

مدارک لازم برای گرفتن ویزای تحصیلی

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا چگونه است؟

مرحله اول: مدارک لازم را آماده کنید

تمام مدارکی را که قبلا برای ویزا دانشجویی کانادا توضیح دادیم، در قالب فایلهای Personal Information و Proof of Means of Financial Support آماده کنید و دیگر مدارک شامل نامه پذیرش، نامه CAQ (در صورت وجود)، پاسپورت، فرم‌های ویزای تحصیلی، و عکس را به صورت جداگانه آماده داشته باشید تا بعدا در جای مربوطه در اپلیکیشن آنلاین آپلود کنید.

مرحله دوم: در سایت CIC اکانت آنلاین بسازید و به سوالات اپلیکیشن پاسخ دهید.

مرحله سوم: فرم ها و مدارک مورد نیاز را در اپلیکیشن آنلاین آپلود کنید.

در این مرحله باید فایلهایی را که از قبل آماده و نام گذاری کرده‌اید، هر کدام را در جای مربوط به خود در اپلیکیشن آپلود کنید.

مرحله چهارم: هزینه اپلیکیشن را پرداخت و آن را سابمیت کنید.

مرحله پنجم: انگشن نگاری ویزای کانادا را انجام دهید.

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

بررسی و صدور ویزا دانشجویی کانادا ممکن است از یک روز تا چند ماه طول بکشد و مدت زمان ثابتی ندارد. پرونده‌های ویزا در سفارت کانادا به ترتیب زمانی بررسی نمی‌شوند و بسته به شلوغی سفارت کانادا و همچنین کشور محل درخواست، مدت زمان بررسی پرونده‌ها متفاوت است.

بهترین دانشگاه های کانادا:

کانادا کشوری است که بهترین و معتبرترین دانشگاه های را داراست. بهترین دانشگاه های کانادا  دانشگاه تورنتو، بریتیش کلمبیا و، مک گیل و مک مستر است.

هزینه های مهاجرت تحصیلی به کانادا:

هزینه های مهاجرت تحصیلی به دو بخش هزینه های زندگی و هزینه های تحصیل تقسیم می شود. هزینه های تحصیل شامل: شهریه دانشگاه، بیمه، هزینه کتاب و لوازم التحریر می باشد و این را باید گفت شهریه دانشگاه ها متفاوت است و مقطع تحصیلی و رشته نیز بر این هزینه ها تاثیر می گذارد. هزینه زندگی در کانادا به سبک زندگی و لایف استایل فرد بستگی دارد و اینکه در کدام ایالت فرد تحصیل می کند متفاوت است. هزینه تحصیل در کانادا از کشورهایی همچون ایالت متحده، انگلستان و استرالیا پایین تراست

امکان کار دانشجویی در کانادا:

بسیاری از افراد به امید اینکه بتوانند بخشی از هزینه های تحصیل خود را از طریق کار در کانادا تامین کنند برای ویزای تحصیلی کانادا اقدام می کنند. خوشبختانه کانادا این شرایط را برای دانشجویان فراهم کرده که هنگام تحصیل به کار دانشجویی به صورت پاره وقت مشغول باشند و به عبارت دیگر 20 ساعت در هفته در خارج از دانشگاه کار کنند. در ایام تعطیل دانشجو می تواند به صورت تمام وقت کار کند. پیشنهاد می کنیم برای پیدا کردن یک کار مناسب با درآمد بالا سطح زبان خود را بالا ببرید.

بیمه دانشجویان در کانادا:

در طی تحصیل دانشجو باید بیمه سلامت داشته باشد. در برخی از ایالت ها این بیمه به صورت رایگان در اختیار دانشجو قرار می گیرد. در مناطقی که بیمه سلامت رایگان وجود ندارد خود دانشجو باید از طریق شرکت های خصوصی برای بیمه اقدام کند.

مدت اعتبار ویزای دانشجویی کانادا:

مدت اعتبار این ویزا بستگی به مقطع و رشته تحصیلی فرد متفاوت است و معمولا تا پایان دوره تحصیلی اعتبار دارد.

دلایل اصلی ریجکتی ویزای تحصیلی:

-  کافی نبودن تمکن مالی  

-  قانع نشدن آفیسر برای بازگشت شما پس از پایان تحصیل

-  رشته تحصیلی مورد نظر

-  مدارک ناقص و درست پر نکردن فرم ها

درخواست مشاوره

از مشاوره تا اقامت کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

استادی پرمیت چیست؟

 استادی پرمیت یعنی مجوز تحصیل در کشور کانادا. به غیر از برخی موارد خاص، برای دوره های بیشتر از شش ماه باید استادی پرمیت داشته باشید. استادی پرمیت Study Permit مجوزی است که در هنگام ورود دانشجو در کانادا برای او صادر می‌شود. با داشتن این مجوز، متقاضی مجاز به ماندن و تحصیل در کانادا است. روی برگه استادی پرمیت قوانین تحصیل شما در کانادا نوشته شده که باید با دقت آن را مرور و اجرا کنید.

 وقتی استادی پرمیت دارید یعنی ملزم به رعایت یک سری امور هستید و در غیر این صورت موقعیت دانشجو بودن خود را از دست می‌دهید.  با از دست دادن موقعیت دانشجو، شاید بلافاصله هیچ اتفاقی برای شما نیفتد ولی در زمان درخواست برای تمدید استادی پرمیت یا درخواست ورک پرمیت یا اقامت دائم برای شما مشکل ایجاد می‌شو

چطور قوانین استادی پرمیت را رعایت کنم؟

برای حفظ استادی پرمیت باید: 

به صورت فعال تحصیل خود را پیگیری کنید. 

پیشرفت منطقی در درس داشته باشید. 

مدت زمان اعتبار استادی پرمیت کانادا چقدر است؟

 استادی پرمیت کانادا معمولا به اندازه طول دوره تحصیل به اضافه ۹۰ روز اضافه صادر می‌شود. این ۹۰ روز به معنای این است که پس از فارغ‌التحصیلی شما ۹۰ روز فرصت دارید که یا خاک کانادا را ترک کنید و یا در صورت تمایل به ماندن در کانادا تغییر وضعیت ویزا دهید و برای ویزای کار بعد از تحصیل اقدام کنید. و یا در صورتی که تا تاریخ انقضای استادی پرمیت تحصیل خود را کامل نکرده‌اید برای تمدید آن اقدام کنید.

آیا می توان هنگام تحصیل کار کرد؟

بله، به صورت پاره وقت می توان در کنار تحصیل کار کرد به مدت 20 ساعت و در روزهای تعطیل می توان به صورت تمام وقت کار کرد.

دانشجویان قبل از پیدا کردن کار، باید چه مدارکی را آماده کنند؟ 

اولین مرحله، دریافت شماره بیمه اجتماعی است که توسط SERVICE CANADA ارائه می شود و از این طریق، سابقه شغلی شما در کانادا به همراه جزئیات نگه داری خواهد شد.دانشجویان بین المللی تنها پس از آغاز تحصیل در کانادا می توانند برای اشتغال اقدام کنند و اگر در فصل تابستان و پیش ازشروع کلاسها وارد کانادا شده باشند باید تا آغاز سال تحصیلی صبر کنند.

دستمزد دانشجویان بین المللی چقدر است؟

حداقل دستمزد ساعتی شما به حداقل دستمزدی که برای هر استان تعیین شده یکسان است و نمی تواند کمتر از آن در نظر گرفته شود. بالاتر بودن دستمزد شما از این میزان حداقلی به کارفرمای شما بستگی دارد.

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی:

کشور کانادا به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد تا پس از پایان تحصیلات دانشگاهی برای اخذ مجوز کار اقدام کنند و از این طریق تجربه کاری کسب کرده و در کانادا زندگی کنند. این تجربه کاری می تواند در صورت اقدام برای اخذ اقامت دائم مورد استناد قرار گیرد.

شرایط کار  دانشجویان به چه صورت است؟

 - زمان تحصیل دانشجو باید طولانی تر از 6 ماه باشد و پس از فارغ التحصیلی با اخذ یک گواهی معتبر همراه شود.

 - طبق مقررات کنونی، دانشجویان بین المللی می توانند در زمان سال تحصیلی تا سقف 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند.

 - دانشجویان بین المللی کانادا همچنین می توانند حین تحصیل در این کشور، بیش از یک شغل داشته باشند.

 - مدت اعتبار مجوز کاری پس از فارغ التحصیلی ماکزیمم 3 سال در نظر گرفته شده است.

 - داگر دانشجو نتواند قبل از تمام شدن اعتبار ویزای دانشجویی مجوز شغلی دریافت کند برای زندگی و کار در کانادا واجد شرایط نخواهد بود.

درخواست مشاوره

از مشاوره تا اقامت کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

دلیل نیاز کانادا به دانشجویان بین المللی چیست؟

در حال حاظر بیش از 800 هزار دانشجوی بین المللی در کانادا تحصیل می کنند و بنابر آمار سال گذشته اداره آمار کانادا، مهاجرانی که ازطریق کلاس تجربه کانادایی اقدام کرده اند جوان تر بوده و دارای تحصیلات بالاتر، تسلط بیشتر بر زبان و توانایی کسب درآمد مطلوب تر بوده اند. 

ویزای همراه کانادا:

دولت کانادا با توجه به اهمیتی که برای با هم بودن اعضای خانواده مهاجران قائل است، امکان اخذ ویزای همراه کانادا را برای بستگان نزدیک متقاضیان یا دارندگان ویزای کانادا فراهم کرده است. فرصتی که در کشورهای دیگر به ندرت وجود دارد و از این نظر کانادا پیشتاز است. 


 ویزای همراه کانادا شامل چه کسانی می‌شود؟

 اگر جزو یکی از ۳ دسته زیر قرار بگیرید، شامل ویزای همراه تحصیلی کانادا می‌شوید:

 ۱. همسر متقاضی یا دارنده‌ ویزای دانشجویی کانادا باشید

 ۲. فرزند وابسته متقاضی یا دارنده‌ ویزای دانشجویی کانادا باشید

 ۳. والدین متقاضی یا دارنده‌ ویزای دانش آموزی کانادا باشید
  
 ویزای همراه دانشجویی کانادا به دو طریق قابل اپلای است:
 ویزای همراه کاری Open Work Permit یا ویزای همراه توریستی TRVفرد همراه کانادا یا همزمان با متقاضی اصلی درخواست میدهد یا پس از دریافت ویزای متقاضی اصلی
 

 شرایط ویزای همراه کانادا:

شما به عنوان همسر دانشجو کانادا یا والدین دانشجو یا دانش آموز کانادا، برای گرفتن ویزای همراه باید شرایط زیر را داشته باشید:

-  اثبات کنید که پس از اتمام تحصیل همسر یا فرزند خود، خاک کانادا را ترک خواهید کرد.

-  اثبات کنید که تمکن مالی کافی برای تامین هزینه‌های زندگی خود در کانادا را دارید که مجزا از هزینه زندگی و تحصیل همسر یا فرزندتان است.

-  از نظر جسمی سالم باشید.

-  سوء پیشینه نداشته باشید.

7 راهکار برای کسب نمره آیلتس مناسب:


 آشنایی با ساختار آزمون: قبل از شروع به تمرین برای آزمون IELTS، حتماً باید با ساختار آن آشنا شوید. در این راستا، می‌توانید به کتاب‌ها، منابع آنلاین، کلاس‌های آموزشی و مراجع دیگری مراجعه کنید.
 - تمرین مداوم: برای کسب نمره مناسب در آزمون IELTS، تمرین مداوم بسیار مهم است. باید به تمرین در هر چهار مهارت شنیداری، خواندن، نوشتاری و صحبت کردن توجه کنید.
 - استفاده از منابع مختلف: برای تقویت مهارت‌های زبانی، می‌توانید از منابع مختلفی مانند کتاب‌ها، فیلم‌ها، پادکست‌ها، برنامه‌های تلویزیونی و آنلاین استفاده کنید.
 - شرکت در کلاس‌های آموزشی: شرکت در کلاس‌های آموزشی به شما کمک می‌کند تا با ساختار آزمون IELTS آشنا شوید و با تمرین مداوم، مهارت‌های زبانی خود را بهبود بخشید.
 - مشاوره با مربی: در هنگام آماده شدن برای آزمون IELTS، می‌توانید با مربی یا مشاور آموزشی مشورت کنید تا راهنمایی‌های لازم در این زمینه را دریافت کنید.
 تمرین با زمان‌بندی: در آزمون IELTS، زمان محدود برای پاسخ به سوالات وجود دارد. برای کسب نمره مناسب، باید با زمان‌بندی صحیح آشنا شوید و تمرین کنید.
 - تمرین در محیط‌های مختلف: تمرین در محیط‌های مختلف مانند خانه، کلاس آموزشی، کتابخانه و غیره، به شما کمک می‌کند تا با شرایط مختلفی که در آزمون IELTS ممکن است روبرو شوید، آشنا شوید.

 کلام آخر

 با توجه به شرایط موجود بسیاری از افراد تصمیم به مهاجرت دارند. افراد با توجه به راه‌های ممکن و قانونی از طریق مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری، سرمایه‌گذاری و… اقدام به اخذ ویزای کشورهای مختلف را می‌کنند. یکی از بهترین راه‌های مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان، اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کشور کانادا است. کشور کانادا همواره از لحاظ سطح علمی دانشگاه‌هایش در رتبه بالایی در جهان قرار گرفته است. قطعا ادامه  تحصیل در کانادا می‌تواند یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها باشد.

 سوالات متداول

آیا پس از پایان تحصیل امکان تحصیل در مقاطع بالاتر وجود دارد؟  

بله شما می توانید قبل از پایان دوره تحصیلی خود از دانشگاه ها در مقاطع بالاتر پذیرش بگیرید.

چه زمانی برای اپلای دانشگاه های کانادا اقدام کرد؟

باید بین 8 تا 12 ماه قبل از شروع ترم تحصیلی برای دانشگاه های کاناد اپلای کرد.

آیا داشتن سن بالا و گپ تحصیلی زیاد بر نتیجه ویزا تحصیلی تاثیر می گذارد؟

بله ریجکتی ویزا بالا می رود .